Odczuwasz ból piszczeli po bieganiu, spacerze czy dłuższym staniu?

To piekące i nieprzyjemne uczucie odczuwane zarówno po wysiłku fizycznym, jak i nierzadko w trakcie spoczynku może mieć wiele przyczyn. Nie warto ich bagatelizować. Upewnij się, czy któraś z nich nie dotyczy właśnie Ciebie! Dowiedz się co może być przyczyną bólu piszczeli odczuwanego podczas biegania i chodzenia lub w spoczynku. W każdym z tych przypadków przyczyna bólu może być inna, ale bez wyjątku należy w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem i zasięgnąć opinii specjalisty, aby w porę wprowadzić odpowiednie leczenie.

ból piszczeli podczas biegania

Ból piszczeli podczas biegania lub długich spacerów

Warto wiedzieć, że problem ten może wystąpić zarówno u osób już trenujących, jaki i tych którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Bagatelizowany i nie zdiagnozowany może doprowadzić do stanów zapalnych. Często ostremu lub promieniującemu bólowi w okolicach piszczeli towarzyszy również obrzęk, zaczerwienienie lub zasinienie. Przyczyną dyskomfortu mogą być urazy, przebyte i niewyleczone kontuzje, przeciążenia mięśni i stawów, jak i namnażające się i pogłębiające mikrouszkodzenia kości. Skąd się one biorą i jak postępować w przypadku pojawienia się bólu piszczeli?

Zacznijmy o tego, co może być powodem bólu odczuwanego w okolicach kości piszczelowej.

Bardzo częstym powodem występowania tego rodzaju dolegliwości są zbyt intensywne treningi biegowe, pomijanie rozgrzewki, zła technika biegania, która przeciąża mięśnie, zaniedbywanie odpowiedniej regeneracji m.in. stretchingu/ rollowania lub zbyt krótkie przerwy między jednostkami treningowymi. Źle dobrane obuwie zarówno biegowe, jaki i to noszone na co dzień (klapki, buty na wysokim obcasie, obuwie z twardą podeszwą) może również przyczynić się do wystąpienia dolegliwości, szczególnie gdy pojawia się ona również podczas spoczynku. Ból przodu piszczeli może być spowodowany również zapaleniem, niedokrwieniem tkanek tej okolicy będącym wynikiem różnego rodzaju chorób lub urazów.
W celu znalezienia przyczyny bólu, w każdym z tych przypadków dobrze skonsultować swoje dolegliwości z fizjoterapeutą lub lekarzem ortopedą i zasięgnąć opinii specjalisty.
Nie należy lekceważyć takich objawów! Szybka reakcja, wczesne wdrożenie odpowiednio dobranego leczenia i treningu pozwoli pozbyć się bólu, uniknąć poważnych powikłań oraz skorygować i wyeliminować czynniki, które do nich doprowadzają.

Chcesz sobie pomóc, dowiedzieć się więcej ?
Zadzwoń/napisz/ umów się z nami na wizytę ! Rozwiejemy Twoje wątpliwości i zaplanujemy leczenie!