Kolano

Staw kolanowy dzięki swej skomplikowanej strukturze jest bardzo ciekawym elementem aparatu ruchu. Sama budowa anatomiczna powierzchni stawowych nie sprzyja stabilności. Odpowiadają za to głównie solidnie rozbudowany aparat więzadłowy oraz mięśnie. Zaburzone czucie głębokie, słaba kontrola mięśniowa, przeciążenia i inne czynniki powodują, że struktury tego stawu ulegają uszkodzeniu. Najczęściej można usłyszeć o kontuzjach w trakcie gier zespołowych takich jak piłka nożna, koszykówka, czy siatkówka gdzie kolano może ulec skoślawieniu, często dochodzi do gwałtownego wyhamowania ruchu bądź przeprostowania kolana. Okres zimowy również stał się niezwykle kontuzjogenny. W wyniku błędnej techniki jazdy, braku przygotowania do sezonu pacjenci opowiadają o rozjeżdżaniu się nart, bądź ich krzyżowaniu, lądowaniu na tyłach nart bądź nie wypięciu się buta z wiązania podczas upadku.

Najczęściej dochodzi do uszkodzenia: więzadła krzyżowego przedniego, zdecydowanie rzadziej tylnego, więzadeł pobocznych (piszczelowe lub strzałkowe) oraz łąkotek. Niezwykle istotne staje się prawidłowe postępowanie po zaistniałej sytuacji. Najrozsądniej od razu zastosować metodę PRICE (PROTECTION- ochrona, REST- odpoczynek/odciążenie, ICE-chłodzenie, COMPRESION- kompresja/ucisk, ELEVATION-elewacja/uniesienie kończyny).Warto unieruchomić staw kolanowy w ortezie, zastosować chłodzenie oraz odciążyć kończynę poprzez zakaz obciążania, bądź chód o kulach. Oczywiście postępowanie zależne jest od stopnia uszkodzenia i od tego których struktur dotknęła kontuzja. W przypadku więzadeł pobocznych odpowiednia współpraca z rehabilitantem jest w stanie przywrócić kolano do prawidłowego funkcjonowania bez interwencji chirurgicznej.

Kiedy możemy przypuszczać, ze uraz jest bardziej skomplikowany. Pacjenci najczęściej słyszą głośny trzask w kolanie. Podczas punkcji okazuje się, że w płynie jest krew. Po paru dniach na kończynie dolnej pojawia się rozlany krwiak. Objawy te mogą sugerować zerwanie więzadła krzyżowego przedniego. Przy tego typu uszkodzeniu wymagana jest interwencja chirurgiczna, którą najlepiej podjąć nie wcześniej niż 6 tygodni po urazie. Czas ten umożliwia odpowiednio przygotować kolano do zabiegu w trakcie dobrze poprowadzonej rehabilitacji. W chwili obecnej placówki oferują różne sposoby operacji: zaczynając od rekonstrukcji 1- lub 2-pęczkowej, korzystając z własnych tkanek (więzadła rzepki bądź ścięgien mięsni smukłego i półścięgnistego), allograftów bądź więzadeł syntetycznych. Niezwykle istotne jest rozpoczęcie szybkiej rehabilitacji pod okiem doświadczonej osoby. Pacjent musi być informowany na którym etapie powrotu do sprawności może pozwolić sobie na kolejne kroki w przód, których czynności musi unikać by nie przeciążać więzadła i innych struktur kolana, co robić by stwarzać najlepsze warunki do przebudowy i gojenia struktur.

Często zadawane są pytania czy warto rekonstruować więzadło krzyżowe przednie? Liczne badania i doświadczenia terapeutów/ chirurgów dowodzą, że staw kolanowy funkcjonujący bez więzadeł narażony jest na szybszą degenerację, występowanie zmian zwyrodnieniowych, niszczenie kolejnych struktur kolana.

Dobrze przeprowadzona operacja, odpowiednia opieka fizjoterapeuty oraz solidna praca pacjenta na sali rehabilitacyjnej umożliwia powrót pełnej funkcji kolana: ruchomości, siły, wytrzymałości, oraz czucia całej kończyny. Powrót do pełnej aktywności sportowej możliwy jest w okresie od 6 do 12 miesiąca po rekonstrukcji.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz.

Postaramy się rozwiać wątpliwości oraz zaplanować leczenie.