Rehabilitacja seniorów

Ruch jest ważny w każdym etapie naszego życia, niezależnie od wieku. Z czasem nawet bardziej istotny. Ma zarówno pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne jak i fizyczne. Rehabilitacja może wspomóc hamowanie negatywnych procesów, dolegliwości bólowych które zachodzą przez lata jak i maksymalizować czas kiedy dana osoba jest w pełni samodzielna. Jak wiadomo wraz z wiekiem spada koordynacja, kondycja, siła mięśniowa, zręczność, gibkość, masa kości, z kolei trudniej utrzymać wagę ciała, czy występują problemy z obrębu tych krążeniowych. Fizjoterapia może pomóc przygotować pacjenta do zabiegu, jak i kluczowa jest podczas dochodzenia do siebie po zabiegu.

Rehabilitacja:

 • masaż relaksacyjny w celu normalizacji napięcia mięśniowego
 • masaż limfatyczny w przypadku problemów z obrzękami
 • ćwiczenia z taśmami, kijkiem na obręcz barkową, w celu zwiększenia mobilności i siły obręczy barkowej
 • ćwiczenia oddechowe połączone z unoszeniem barków (bardzo ważne)
 • unoszenie/odwodzenie nóg w różnych kierunkach (prostych/zgiętych w kolanach), wspięcia na palce, półprzysiady przy krześle/barierkach
 • ćwiczenia równoważne
 • zajęcia grupowe w formie aerobowej przeznaczone dla osób starszych, mogą być również prowadzone w środowisku wodnych (np. aqua aerobik)
 • Wzbogacona może być przez fizykoterapię w postaci zabiegów przeciwbólowych np. prądy TENS

Wzbogacone może być, a nawet powinno być przez aktywność pacjenta we własnych zakresie, pozwoli to zmaksymalizować efekty terapii

 • jazda na rowerze
 • spacery przynajmniej 30 min dziennie
 • nordic walking
 • bieżnia

Dobór poszczególnych ćwiczeń ich stopień trudności powinien być indywidualizowany do stanu zdrowia i potrzeb pacjenta. Największą uwagę powinno się przykładać do funkcjonalności, by czynności dnia codziennego nie sprawiały kłopotu, w mniejszym stopniu na sile mięśniowej, czy zakresach ruchomości. Inne standardy powinny obowiązywać dla tych z obciążeniem kardiologicznym, pulmonologicznym, tego jakie leki przyjmują, czy ma objawy hipotonii ortostatycznej. Pomocne może okazać się zmierzenie ciśnienia przed, w trakcie jak i po wysiłku. Wzięcie pod uwagę możliwą osteoporozę.  W przypadku seniorów ważna jest obserwacja twarzy pacjenta, czy nie staje się blady, nie pojawiają się zimne poty, czy zawroty głowy. Powinno unikać się częstych zmian pozycji ciała, z wysokich do niskich i odwrotnie. Dodatkowo niewskazane jest długotrwałe utrzymywanie pozycji w podporach, jak w klękach. Unikać ćwiczeń, w których występuje duże obciążenie statyczne, długotrwałe napięcie izometryczne. Kolejne ćwiczenia powinny być poprzedzane pytaniami o stan pacjenta, jak ćwiczenia na niego wpływają. Rehabilitację powinno kończyć wyciszenie organizmu połączone z ćwiczeniami oddechowymi. W przypadku pacjentów leżących kluczowa jest profilaktyka przeciwzakrzepowa i przeciwodleżynowa, obejmująca częste zmiany pozycji ciała. Konieczne jest posiadanie skierowania do oddziału fizjoterapii przed przystąpieniem do procesu rehabilitacji.

 

Opracował: mgr Bartosz Grabowski – fizjoterapeuta