Masaż centryfugalny (stawowy) – prawdziwa ulga dla stawów

Jesteś po rekonstrukcji więzadła w stawie? Przebyłeś niedawno zapalenie stawu? W powrocie do pełnej sprawności pomóc Ci może masaż centryfugalny, zwany też stawowym. Zobacz, dla kogo jest przeznaczony oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania w jego stosowaniu.

Masaż centryfugalny

Masaż centryfugalny (stawowy) – czym jest?

Masaż centryfugalny, określany również jako dostawowy lub stawowy, jest wykorzystywany w przypadku leczenia chorób o podłożu ortopedycznym i reumatycznym, a także przy urazach stawowych. Zabieg wykonywany jest najczęściej na stawach i w ich okolicy. Najczęściej wykorzystywany w leczeniu stanów pourazowych po ustąpieniu obrzęku i stanu zapalnego. Zalecana częstotliwość wykonywania tego typu masażu wynosi co drugi dzień. Po wykonaniu pełnej serii (składającej się z 20 zabiegów) należy wykonać tygodniową lub dwutygodniową przerwę (w zależności od stanu pacjenta), a następnie można powrócić do masażu z wcześniejszą częstotliwością.

masaż stawowyW przypadku jakich pacjentów sprawdza się masaż centryfugalny?

Masaż stawowy skutkuje działaniem leczniczym, które polega na celowym przekrwieniu i zwiększeniu temperatury masowanego miejsca. Masaż centryfugalny jest przeznaczony dla osób po skręceniach, zwichnięciach oraz stanach przeciążeniowych stawów. Masaż zalecany jest w przypadku pacjentów po przebytych unieruchomieniach stawów, ale także w przypadku tych, którzy mają blizny w okolicy stawów. Ponadto techniki masażu sprawdzają się u tych osób, które mają ograniczoną ruchomość stawu. Z uwagi na właściwości rozgrzewające może on również pomóc osobom cierpiącym na stany zapalne stawu lub jego okolic. Masaż certyfugalny jest również zalecany w przypadku pacjentów po przebytej rekonstrukcji więzadła w stawie.

Jakie korzyści płyną z zastosowania masażu centryfugalnego?

Masaż stawowy jest znany ze swoich właściwości leczniczych w postaci:

– zwiększenie przemiany materii,

– zintensyfikowanie procesu gojenia się tkanek;

– pobudzenie wytwarzania mazi stawowej;

– rozluźnienie tkanek okalających staw.

Masaż ten zwiększa elastyczność i wytrzymałość aparatu więzadłowego, dzięki czemu poprawia się ruchomość stawu.

Z jakich etapów składa się masaż stawowy?

Warto pamiętać, że do masażu stawowego mogą przystąpić jedynie ci pacjenci, u których ustąpił już obrzęk stawu. Masaż centryfugalny składa się z dwóch etapów:

  1. przygotowanie do masażu właściwego; na tym etapie wykorzystuje się techniki głaskania, rozcierania i ucisku ruchami zbieżnymi; należy pamiętać, aby każdy ruch wykonywać w kierunku fugi stawowej; fizjoterapeuta stosuje wodę z mydłem jako środek poślizgowy; trwa około 5 minut;
  2. etap właściwy obejmuje głaskanie i rozcieranie z wykorzystaniem maści lub żelu leczniczego; trwa nie dłużej niż 10 minut.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania masażu centryfugalnego?

Masaż stawowy nie jest polecany dla osób zmagających się z nowotworami, zakrzepowym zapaleniem żył, żylakami i krwotokami.