Łokieć tenisisty

 

Zdarza Ci się nie przespać całej nocy z powodu promieniującego bólu i drętwiejącej ręki? Prawdopodobnie cierpisz na przypadłość w obrębie górnej kończyny, tak zwany łokieć tenisisty. Sprawdź, jak walczyć z tą nieprzyjemną dolegliwością i jakie są metody jej leczenia.

Czym w ogóle jest łokieć tenisisty?

Łokieć tenisisty, zwany inaczej zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej, to choroba, która dotyka coraz więcej osób. Posługując się medyczną terminologią można powiedzieć, że mamy do czynienia z entezopatią, czyli patologią przyczepu ścięgna. Długotrwałe przeciążenie ścięgna prowadzi do powstania mikrourazów, które powodują stan zapalny objawiający się bólem. Zespół ten dotyczy szczególnie tych pracowników, których aktywność zawodowa polega na wielogodzinnej pracy, wymagającej powtarzalnych ruchów nadgarstka i ramienia. Najbardziej narażeni na tę dolegliwość są: hydraulicy, malarze, stolarze, rzeźbiarze i kucharze oraz osoby wykonujące pracę biurową. W tych warunkach nadgarstki oparte są o stół, a dłonie uniesione. Ta nienaturalna pozycja górnej kończyny powoduje ciągłe napięcie mięśni prostowników nadgarstka oraz zmniejszenie przepływu krwi do przedramion i dłoni – nawet o 70%. Długotrwała praca w tych niekorzystnych warunkach prowadzi do powstawania zastojów i stanów zapalnych.

Łokieć tenisisty – objawy

Jeśli chodzi o łokieć tenisisty, objawy bólowe tej przypadłości dotyczą bocznej części kości ramiennej – okolicy stawu łokciowego. Poza bólem kłującym, piekącym, pulsującym lub stałym w obrębie łokcia, chory zgłasza jego promieniowanie – do ramienia lub nadgarstka. Częstym objawem współtowarzyszącym jest odczuwanie słabości w nadgarstku, który może utrudnić podstawowe czynności dnia codziennego, takie jak trzymanie szklanki czy też podanie ręki. Ból może uniemożliwiać również wykonywanie wielu ćwiczeń fizycznych oraz wpłynąć negatywnie na siłę mięśniową.

łokieć tenisisty-objawy

Łokieć tenisisty – leczenie

Najlepsze efekty leczenia tej dolegliwości tenisisty daje połączenie terapii manualnej wraz z odpowiednimi ćwiczeniami. U niektórych pacjentów sprawdza się również orteza na łokieć tenisisty. W większości przypadków (90%) leczenie skupia się na metodach nieoperacyjnych, które przynoszą korzystne rezultaty, a można do nich zaliczyć:

  • odpoczynek i modyfikacja aktywności fizycznych – unikanie bolesnych aktywności, w tym długotrwałej przeprostowanej pozycji nadgarstków
    – ćwiczenia stopniowo rozciągające i wzmacniające mięśnie, zwłaszcza mięśnie przedramienia;
  • ćwiczenia ipsilateralne (obszaru nieobjętego unieruchomieniem) z maksymalnym oporem; powtarzane regularnie, pozwalają zaleczyć tzw. łokieć tenisisty;
  • masaż tkanek głębokich mięśni przedramienia oraz masaż poprzeczny;
  • zabiegi fizykoterapeutyczne – na przykład diatermia krótkofalowa, ultradźwięki, jonoforeza są stosowane jako uzupełnienie leczenia dolegliwości kończyny górnej;
  • kinesiotaping;
  • leczenie przeciwzapalne – iniekcje ze sterydów, tzw. blokady.
łokieć tenisisty-leczenie

Domowe sposoby na poradzenie sobie z bólem

Na łokieć tenisisty można zastosować również domowe sposoby, na przykład okłady z lodu. W tym celu należy umieścić lód w woreczku lub w ściereczce (nigdy bezpośrednio na skórę). Tak przygotowany kompres należy trzymać przy skórze przez 15-20 minut od 3 do 4 razy dziennie przez kilka dni. Pomoc może przynieść również orteza na łokieć tenisisty, dostępna w sklepach medycznych.

W jaki sposób zapobiegać tej dolegliwości?

Stare dobre przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie inaczej jest w przypadku dolegliwości kończyn górnych. Łatwiej jednak powiedzieć niż zastosować wiedzę w praktyce. W końcu większość z nas aktywnie używa dłoni w codziennej pracy zawodowej. Żeby przeciwdziałać wystąpieniu objawów, warto robić sobie regularne przerwy, wstawać od komputera i rozluźniać kończyny górne poprzez wykonanie prostych ćwiczeń rozciągających. Regularne rolowanie nadgarstka może pomóc ograniczyć zbyt mocne spięcie mięśni i – powstający w jego efekcie – ból.