Bark komputerowca

BARK KOMPUTEROWCA – Czyli co się dzieje z naszym ciałem gdy siedzimy zbyt długo przed komputerem w pozycji permanentnego zgięcia?

Zespół bolesnego barku bardzo często wynika z przeciążenia mięśni u osób przebywających od kilku do kilkunastu godzin przed komputerem . Zmieniająca się wraz z wiekiem postawa ciała, siedzący tryb życia, ograniczone możliwości ruchowe, osłabienie mięśni, powstające zmiany zwyrodnieniowe to czynniki, które wpływają na dysfunkcje i problemy z obręczą barkową.

Najbardziej dotknięte są mięśnie szyji, barków, klatki piersiowej oraz nadgarstków.

Szyja oraz barki ustawiają się w protrakcji (wysunięcie w przód) co zwiększa obciążenie na kręgosłup, przez co mogą wystąpić takie dolegliwości jak np. mrowienie czy drętwienie kończyn górnych, bóle głowy czy ból mięśniowy w okolicy pleców czy karku.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia „BARKU KOMPUTEROWCA” będzie praca nad ergonomią, nauka prawidłowego siedzenia w trakcie pracy oraz ćwiczenia wzmacniające i korygujące postawę anty-komputerową.
Dodatkowo ćwiczenia uelastyczniające mięśnie w obrębie barku oraz poprawiające stabilizację stawu oraz jego czucie głębokie (propriocepcję) spowodują zmniejszenie dolegliwości bólowych.