Cierpisz na ból kręgosłupa? Zobacz, jaką ulgę przyniesie Ci pinopresura

pinopresura

Pinopresura stanowi skuteczną metodę z pogranicza medycyny konwencjonalnej i alternatywnej. Zobacz, w przypadku jakich dolegliwości może okazać się pomocna. Zapoznaj się z jej przebiegiem oraz poznaj szereg korzyści z niej płynącej. Jeśli cierpisz na ból kręgosłupa, pinopresura na pewno zmniejszy nieprzyjemne objawy.

Czym jest pinopresura?

Pinopresura (pinoterapia) jest polską metodą terapeutyczną stworzoną przez lek. med. Radosława Składowskiego, która stanowi połączenie pracy konwencjonalnej z niekonwencjonalnymi technikami terapeutycznymi. Metoda ta łączy ze sobą techniki akupunktury, terapii manualnej, refleksoterapii, techniki masażu, techniki pracy narzędziowej na powięzi oraz suchego igłowania. Pinopresura zakłada istnienie 5 typów pacjentów odpowiadających następującym żywiołom: ziemi, wodzie, ogniowi, powietrzu i eterowi. Każdy z nich wyróżnia specyficzny dla niego rodzaj reakcji na ból, budowa anatomiczna itp. Znając je można łatwo dopasować techniki fizjoterapeutyczne, które przyniosą najlepsze efekty w przypadku konkretnej osoby. Na tym właśnie skupia się praca fizjoterapeuty posługującego się pinopresurą.

Narzędzia wykorzystywane przy pinopresurze

Wpisując hasło ‘fizjoterapia Warszawa’ w wyszukiwarkę, po chwili otrzymasz wiele wyników, wśród których przewijać się będzie termin pinopresury. Jest ona nieinwazyjną metodą pracy z ciałem, w której wykorzystuje się stalowe lub mosiężne piny (klawiki), pinokaty, stymulujące określone punkty, obszary ciała w zależności od schorzenia i celu terapii. Zaliczana jest do terapii odruchowych, gdzie wykorzystywane są procesy samonaprawcze organizmu. Jest współczesną kontynuacją akupunktury, ale podczas terapii nie ma ryzyka przerwania ciągłości tkanki a co za tym idzie zranienia pacjenta. Metoda ta radzi sobie z przewlekłym oraz ostrym bólem, wpływa na zniesienie napięć mięśniowych, pobudza krążenie krwi, a zatem odżywia tkanki, działa odkwaszająco oraz odtruwająco na organizm, wpływa na odreagowanie psychologiczne oraz nerwowe. Umiejętnie stosowana pinopresura wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, poczynając od układu trawiennego, poprzez oddechowy, rozrodczy, wydalniczy, a skończywszy na endokrynnym.

Masaż

Jakie dolegliwości można leczyć przy pomocy pinopresury?

Technika ta jest szczególnie często wykorzystywana w dziedzinie ortopedii i neurologii, do leczenia schorzeń i uśmierzania zespołów bólowych takich jak:
– migrenowe bóle głowy,
– ostry ból kręgosłupa,
– bóle mięśniowo-powięziowe,
– bóle i blizny pooperacyjne,
– urazy sportowe,
– zaburzenia czucia,
– zaburzenia naczyniowo-ruchowe,
– zaburzenia czynnościowe po niektórych operacjach neurochirurgicznych,
– zaburzenia czynnościowe po wypadkach komunikacyjnych,
– zaburzenia psychologiczne, nerwicowe, psychosomatyczne, psychiczne,
– wady postawy.

Obiecujące efekty pinoterapii /klawiterapii zaobserwowano też w stwardnieniu bocznym zanikowym. Szczególnym uznaniem cieszy się wśród sportowców cierpiących na ograniczenie zakresu ruchomości. Pinopresura znana jest też z dobroczynnego działania w przypadku pacjentów dotkniętych przewlekłym stresem. Praca fizjoterapeuty pomaga wówczas w zniwelowaniu nadmiernego napięcia mięśniowego.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Nie każdy pacjent może być poddany metodzie pinopresury. Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się nie tylko ciążę, ale również stan choroby nowotworowej, zmiany skórne czy epilepsję.

Podsumowując, pinopresura stanowi efektywny sposób walki z dolegliwościami bólowymi (takimi jak ból kręgosłupa, przewlekłe migrenowe bóle głowy) oraz zaburzeniami na tle psychosomatycznym czy nerwowym. To tylko jedna z metod, jakimi posługuje się współczesna fizjoterapia (Warszawa dysponuje bogatym zapleczem specjalistów z tej dziedziny).