Kręgosłup szyjny

Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów które podtrzymują nasze centrum dowodzenia czyli ośrodkowy układ nerwowy. W warunkach fizjologicznych tworzą one lordozę czyli wygięcie kręgosłupa ku przodowi. Kręgi tego odcinka w zakresie od 3 do 7 wyglądają podobnie i zachodzą pomiędzy nimi głównie ruchy skłonów bocznych, oraz zgięcia i wyprostu. W stawie szczytowo – potylicznym i pomiędzy kręgami C1-C2 zwanymi odpowiednio dźwigacz i obrotnik do chodzi w głównej mierze do ruchów rotacyjnych. Należy pamiętać iż zaburzenie na każdym z poziomów będzie pośrednio wpływał na wszystkie pozostał ruchy.

Z korzeni nerwowych wychodzących z segmentów odcinka szyjnego tworzy się splot szyjny, który odpowiada za unerwienie czuciowe i ruchowe całej kończyny górnej, mięśni karku oraz przepony. Biegnie on w okolicach I żebra pod obojczykiem oraz mięśniami pochyłymi gdzie może dochodzić do ucisku pęczka naczyniowo-nerwowego.

Ciężko rozpatrywać ważność poszczególnych części ciała, ale szyjny kręgosłup odgrywa wielką rolę, a mianowicie chroni rdzeń kręgowy, umożliwia przy prawidłowym funkcjonowaniu dobry zasięg widzenia i orientacji, napięcie mięśni w jego obrębie rzutuje na pozostałe mięśnie tułowia, zaś w rozwoju dziecka od niego rozpoczyna się kształtowanie napięcia mięśniowego i we wczesnych latach postawa ciała. Z drugiej strony na napięcie mięśni szyi i karku wpływa ruch gałek ocznych.

Właśnie te wzajemne zależności powodują, iż niezmiernie ważne staje się różnicowanie problemów odcinka szyjnego kręgosłupa z dolegliwościami barku, całej kończyny górnej, cieśnią nadgarstka, czy zabiegami dentystycznymi i chirurgii stomatologicznej.

Niezwykle częstym i naglącym problemem w dzisiejszym społeczeństwie jest problem bólów głowy często wiązane ze stresem, nadciśnieniem czy „złym snem”, w praktyce zazwyczaj są one spowodowane zaburzonym napięciem mięśni podpotylicznych i mięśni karku szczególnie u osób pracujących w pozycji siedzącej. Często pierwszym i najwygodniejszym leczeniem w tym wypadku jest doraźne stosowanie leków p/bólowych. Są to skuteczne środki lecz działające objawowo nie przynoszące skutków w dalszym planie a jedynie zasłaniające problem. Warto w tym wypadku skorzystać z porady fizjoterapeuty, gdzie za pomocą prostych testów funkcjonalnych można określić podłoże problemu i rozpocząć leczenie polegające na rozluźnieniu napiętych struktur, dostosowaniu stanowiska pracy czy reedukacji postawy ciała i ustawienia głowy.

Rehabilitacja odnosi wiele zwycięstw w problemach tego typu gdzie często inni specjaliści nie widzą przyczyn problemu, a pacjent zaczyna się czuć zagubiony. Bez względu na przyczynę czy był to wypadek komunikacyjny, praca siedząca, bóle głowy, drętwienia czy zawroty głowy bardzo cennym okazuje się być skorzystanie z tego typu usług.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz.

Postaramy się rozwiać wątpliwości oraz zaplanować leczenie.