Powięź – charakterystyka oraz najczęstsze problemy z nią związane

Ludzkie ciało to fascynujące zjawisko fizykochemiczne, pełne skomplikowanych procesów i przemian. Dziś bliżej omówimy rolę i funkcjonowanie powięzi. Dowiedz się też, czym jest masaż powięziowy i jakie rezultaty przynosi.

powięź masaż pleców

Czym jest powięź i jaką rolę odgrywa w ludzkim ciele?

Powięzią nazywa się cienką błonę, która otacza każdy mięsień w ludzkim organizmie. Zbudowana jest ona z tkanki łącznej włóknistej, w skład której wchodzą głównie włókna kolagenowe, fibrocyty i płyny. Powięź stanowi też sieć połączeń, dzięki którym komórki mogą się komunikować w obrębie wewnętrznych procesów. Rola powięzi jest bardzo istotna i wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie kości, mięśni, narządów i nerwów całego organizmu. Krótko mówiąc, spaja całe działo.

 

Sposób działania powięzi i jej krótka charakterystyka

Działa ona na zasadzie elastycznej taśmy – każdy mięsień pracuje osobno, jednak połączenie ich za pomocą tej specyficznej błony powoduje, że harmonijnie ze sobą współpracują. W ludzkim ciele wyróżnia się powięź powierzchowną, na którą składają się włókna kolagenowe i elastyczne, komórki tłuszczowe, wiązki włókien mięśniowych, nerwy oraz naczynia krwionośne. Powięź powierzchowna często nazywana jest przez specjalistów naszą drugą skórą. Ma specjalne mocne połączenia ze skórą i powięzią głęboką.

 

Za co jeszcze odpowiada powięź?

Wśród zadań, które należą do powięzi, zalicza się również następujące:
– rozdzielanie od siebie mięśnie i narządy;
– dawanie podparcia narządom, jednocześnie pochłaniając i rozpraszając energię kinetyczną (działa trochę jak amortyzator), która mogłaby zniszczyć delikatne narządy i struktury;
– obecne w niej receptory czucia głębokiego – wspomagają odpowiednie napięcie mięśniowe, obecne są tu także receptory bólowe – stąd dysfunkcje w jej obrębie mogą wywoływać objawy.

masaż stóp

Jak zidentyfikować problemy z powięzią? Czym jest masaż powięziowy

Najczęstsze zaburzenia powięziowe powstają wskutek przeciążeń, kiedy mięśnie wykonują zbyt intensywną pracę lub nie pracują w fizjologicznych zakresach ruchomości. Powięź „przykleja” się do mięśnia i nie ślizga po nim jak powinna. Mówi się wtedy o jej nieprzesuwalności, przyparciu lub nadmiernemu napięciu – terapeuci są w stanie wyczuć palpacyjnie te nieprawidłowości i je usunąć. Służy temu masaż powięziowy, który polega na rozciąganiu i masowaniu tkanek łącznych. Jego celem jest znalezienie miejsc napięcia oraz rozluźnienie go za sprawą różnych technik fizjoterapeutycznych. Zmiana nie dotyczy jedynie pojedynczych fragmentów ciała, lecz jest zdecydowanie bardziej holistyczna i odnosi się do zmiany napięcia w całym ciele. Masaż powięziowy powszechnie stosowany jest od lat 90.

 

Martwicze zapalenie powięzi – charakterystyka choroby

Zupełnie innym typem przypadłości jest z kolei martwicze zapalenie powięzi. Stanowi ono, na szczęście rzadko, spotykaną chorobę, która wiąże się z zakażeniem tkanki łącznej wzdłuż powięzi okalających mięśnie tułowia oraz kończyn. Martwicze zapalenie powięzi może występować szczególnie u osób z obniżoną odpornością, między innymi tych chorujących na cukrzycę czy uzależnionych od narkotyków. Nie wyklucza to jednak pojawienia się tej przypadłości również u osób całkowicie zdrowych i młodych.