Łokieć tenisisty

ŁOKIEĆ TENISISTY – inaczej zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Zespół ten dotyczy szczególnie osób których aktywność zawodowa polega na wielogodzinnej pracy wymagającej powtarzalnych ruchów nadgarstka i ramienia. Najbardziej narażeni na tę dolegliwość są- hydraulicy, malarze, stolarze, rzeźbiarze i kucharze oraz osoby wykonujące pracę biurową. W tych warunkach nadgarstki oparte są o stół, a dłonie uniesione, co powoduje daje ciągłe napięcie mięśni prostowników nadgarstka oraz zmniejszenie przepływu krwi do przedramion i dłoni nawet o 70%. Ta długotrwała, niekorzystna pozycja, wywołuje powstawanie zastojów i stanów zapalnych. Podstawowe objawy bólowe zlokalizowane są w bocznej części kości ramiennej, w okolicy stawu łokciowego. Poza bólem kłującym, piekącym, pulsującym lub stałym w obrębie łokcia, chory zgłasza jego promieniowanie – do ramienia lub nadgarstka. Częstym objawem współtowarzyszącym jest odczuwanie słabości w nadgarstku, który może utrudnić podstawowe czynności dnia codziennego tak jak trzymanie szklanki czy też podanie ręki.

Najlepsze efekty leczenia „Łokcia tenisisty” daje połączenie terapii manualnej wraz z odpowiednimi ćwiczeniami. W większości przypadków (90%) leczenie skupia się na metodach nieoperacyjnych, które przynoszą korzystne rezultaty, a można do nich zaliczyć:

-odpoczynek i modyfikacja aktywności fizycznych – unikanie bolesnych aktywności, w tym długotrwałej przeprostowanej pozycji nadgarstków
– ćwiczenia stopniowo rozciągające i wzmacniające mięśnie, zwłaszcza mięśnie przedramienia
-ćwiczenia ipsilateralne (obszaru nie objętego unieruchomieniem) z maksymalnym oporem
– masaż tkanek głębokich mm przedramienia oraz masaż poprzeczny
-zabiegi fizykoterapeutyczne np. diatermia krótkofalowa, ultradźwięki, jonoforeza (stosowane jako uzupełnienie leczenia)
-kinesiotaping
-można zastosować również okłady z lodu (lód w woreczku lub w ściereczce, nigdy nie bezpośrednio na skórę) na 15-20 minut od 3-4 razy dziennie przez kilka dni.