Masaż konsensualny – jak poddać rehabilitacji kończynę, zanim jeszcze się zrośnie?

Złamałeś nogę na stoku? Z powodu założonego gipsu nie możesz być w tym momencie poddawany klasycznej rehabilitacji? Mogłoby się wydawać, że fizjoterapeuta nic w tej chwili nie zdziała. Nic bardziej mylnego! Z pomocą przychodzi masaż konsensualny.

konczyna po zlamaniu

 

Czym jest masaż konsensualny?

Masaż konsensualny to zabieg wykonywany na zdrowych częściach ciała w celu odruchowego zadziałania na części chore. Znany jest również pod nazwą masażu kontrlateralnego, który działa jak rehabilitacja. Wariant masażu klasycznego, którego istotą jest oddziaływanie na zdrową kończynę po to, aby na skutek przerzutu funkcjonalnego nastąpiła znacząca poprawa krążenia krwi oraz rozprowadzania po organizmie składników odżywczych. Rezultatem tego typu zabiegu jest zintensyfikowanie procesu leczenia danego miejsca. Działając na kończynę zdrową, można w nawet 25% oddziaływać leczniczo na kończynę chorą.

 

Masaż konsensualny dzieli się na:

– masaż kontrlateralny (masaż kończyny przeciwnej),

– masaż ipsilaterny (rehabilitacja zdrowej części kończyny powyżej lub poniżej miejsca chorego).

Kiedy warto sięgnąć po masaż konsensualny?

 Masaż konsensualny przeprowadza się we wszystkich przypadkach, gdy niemożliwe jest masowanie kończyny chorej ze względu na przykład na opatrunek gipsowy czy zmiany dermatologiczne (między innymi owrzodzenia, wysypka czy wypryski). Ponadto ten rodzaj masażu sprawdza się w przypadku osób, które miały założoną szynę lub ortezę. Działa jak rehabilitacja. Może być on również pomocny przy nie do końca zrastających się kościach kończyn. Masaż ten sprawdza się również w przypadku oparzeń, gdy rekonwalescencja poparzonej kończyny nie pozwala na bezpośrednie oddziaływanie na nią.

stopa po złamaniu 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

Na liście przeciwwskazań do wykonania masażu konsensualnego znajdują się stany zapalne kończyn, alergie skóry (w tym grzybica czy owrzodzenia), jak również nowotwory. Masażowi nie powinny być poddawani również pacjenci po przebytym zawale serca.

Jakie korzyści płyną z jego stosowania?

Do najważniejszych korzyści masażu konsensualnego należy przyspieszenie zrostu kostnego nawet o dwa tygodnie, jak również redukcja niepożądanych skutków wielotygodniowego unieruchomienia kończyny, między innymi zaniku mięśni. Za sprawą tej formy rehabilitacji rekonwalescencja przebiega szybciej. Dzięki regularnie przeprowadzanemu masażowi konsensualnemu można również zahamować utratę masy mięśniowej. Wielu fizjoterapeutów, jak również lekarzy uważa, że ten typ masażu stanowi najlepsze wsparcie kończyn, będących w czasie rekonwalescencji po urazach.

W jaki sposób przebiega masaż konsensualny?

Fizjoterapeuta przeprowadza masaż na pacjencie znajdującym się w pozycji leżącej. Jeżeli chodzi o częstotliwość, należy wykonywać go do dwóch razy dzienne 6 razy w tygodniu. Pojedynczy zabieg nie przekracza 15 minut. Masaż należy wykonywać bezpośrednio na skórze – miejsce powinno być odsłonięte. Fizjoterapeuta stosuje techniki znane z masażu klasycznego, takie jak ugniatanie, rozcieranie, uderzanie. Ruchy dłoni kierowane są od dołu ku górze, w taki sposób, w jaki przebiegają mięśnie. Specyfiką tej formy masażu jest użycie dużej siły. Masaż konsensualny ma przeznaczenie czysto lecznicze i nie posiada cech relaksacyjnych.

Istotą masażu konsensualnego jest pobudzenie układu naczyniowo-ruchowego, którego odruchy fizjologiczne krzyżują się. Dlatego też, oddziałując na prawą kończynę można pośrednio wpływać również na lewą. Co ciekawe, wpływa się również na przepływ krwi. Dzięki niemu rekonwalescencja przebiega sprawniej.