Osłabienia wydolności po COVID-19 – jak ćwiczyć? Jak oddychać?

Pacjenci po przebytym zakażeniu koronawirusem uskarżają się na znaczne pogorszenie kondycji i problemy ze swobodnym oddychaniem. Co można zrobić, aby powrócić do dawnej sprawności?

płuca po covid-19

Ćwiczenia oddechowe i powrót kondycji krążeniowo-oddechowej

Często po przebytych infekcjach dróg oddechowych, infekcjach kataralnych bądź zapaleniach odczuwamy obniżenie kondycji fizycznej. Obniżenie to objawia się zadyszką, szybką męczliwością oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Tego typu objawy pojawiły się u większości osób, które przechodziły zakażenie koronawirusem. Zarówno w trakcie rozwijania się symptomów choroby, jak też kilka tygodni później kondycja i wydolność fizyczna mocno się pogorszyły. Już wejście po schodach na pierwsze piętro bywało dla niektórych wyzwaniem kończącym się przyspieszonym oddechem i zmęczeniem, zmuszającym do natychmiastowego odpoczynku. Zatem zarówno płuca, jak i serce nagle zmniejszyły swoją wydolność. Objawy opisane wcześniej tylko to potwierdzają.

Co można zrobić, nad czym i jak pracować, żeby wydolność i kondycja wróciły do normy?

Przede wszystkim warto popracować nad oddechem – tym przeprowadzanym torem brzusznym/przeponowym, ale też torem piersiowym. Choć te dwa oddechy różnią się od siebie wykonaniem, każdy z nich mocno odżywia komórki ciała, poprawiając ich natlenienie.

Ćwiczenia oddechowe, dobrze wytłumaczone i pokazane, nie są trudne do powtórzenia. Mimo to wciąż są przez wielu z nas niedoceniane i lekceważone. To błąd. W końcu przy każdym wysiłku pomagamy sobie oddechem. A gdy wdech i wydech są osłabione, to i wysiłek fizyczny nie jest taki, jaki być powinien. Ćwiczenia oddechowe mogą (a nawet powinny) być wsparte ćwiczeniami klatki piersiowej, obręczy barkowej i ramion. Przy utrzymaniu pełnego zakresu ruchomości klatki i barków rozprężamy i uruchamiamy żebra, a one otwierają i poruszają klatką piersiową – wtedy wdech staje się głęboki.

Ćwiczenia z terapeutą w zakresie ruchomości żeber górnych i dolnych dają efekty w postaci szerokiego i pogłębionego wdechu, a także natlenienie naszych płuc i serca. Co za tym idzie, również poprawę kondycji krążeniowo-oddechowej. A jak już nauczymy się oddychać, możemy przejść do wysiłku fizycznego i poprawy kondycji – do ćwiczeń, marszobiegów, biegów i gier zespołowych. W następnej kolejności także do wycieczek górskich, ski-touringu i wspinaczki. Potem będziemy mogli powrócić praktycznie do każdej aktywności, którą kochamy i za którą tęsknimy. Powodzenia!