Masaż izometryczny – trening dla osłabionych mięśni

masaż izometrycznyPacjenci, którzy przez długi czas, z uwagi na uraz kończyny, przebywali unieruchomieni w szpitalnym łóżku (na przykład z nogą na wyciągu) muszą popracować nad sprawnością mięśni. Przydaje się do tego masaż izometryczny, wykonany przez doświadczonego fizjoterapeutę. Celem masażu jest zwiększenie masy i siły mięśni. Zabieg wykonywany jest na napiętych mięśniach. Przez niektórych uważany jest również za masaż sportowy. Sprawdź, co jeszcze powinieneś o nim wiedzieć.

Czym jest masaż izometryczny?

 Masaż izometryczny jest typem masażu, wykonywanego na jednym mięśniu lub jednej grupie mięśniowej. Skurcz izometryczny stanowi wzrost napięcia mięśnia bez zmiany jego długości. Nie tylko masaż izometryczny, ale również skurcz są sposobem do budowy siły i masy mięśniowej. Z tego też powodu ten konkretny rodzaj masażu jest wykorzystywany w przypadku osłabionej siły mięśniowej, będącej wynikiem urazu i długotrwałego unieruchomienia. Jego zaletą jest również nieinwazyjność i brak obciążenia stawów, co ma znaczenie w przypadku pacjentów przechodzących rehabilitację.

Masaż izometryczny – w przypadku jakich pacjentów się sprawdzi?

masaż

 Masaż izometryczny stosowany jest u pacjentów po przebytych dłuższych unieruchomieniach kończyn. Może być również z powodzeniem stosowany u osób cierpiących na zanik mięśni. Szczególnie polecany jest osobom po stanach pourazowych, po długotrwałej akinezie oraz w stanach osłabienia mięśni. Jest idealny dla pacjentów po przebytych złamaniach kończyn, urazach czy dłuższej rekonwalescencji. Może mieć również zastosowanie jako zabieg czysto kosmetyczny i estetyczny – wygładza tkankę podskórną i tkankę tłuszczową. Za jego sprawą można widocznie zmniejszyć obwód masowanej części ciała, na przykład ud.

Masaż izometryczny, poprzez poprawę wskaźników siły i wydolności, może być stosowany jako uzupełnienie treningów i uznawany za masaż sportowy. Ma właściwości do rozbudowywania masy mięśniowej, zatem przyspiesza widoczność rezultatów uzyskanych na siłowni. Pośrednio wpływa również na spalanie tkanki tłuszczowej. Z tego też powodu znajduje zastosowanie w kosmetologii. Ma właściwości modelujące i wyszczuplające sylwetkę. Dodatkowe zastosowanie olejków rozgrzewających może wpłynąć na zmniejszenie cellulitu.

 Masaż izometryczny – etapy działania

izometryczny masaż

Masaż izometryczny składa się z następujących etapów:

  1. przygotowanie do masażu właściwego – fizjoterapeuta rozgrzewa dany obszar poprzez masaż dłońmi, przez co przygotowuje mięśnie do silnego bodźca, jaki pojawi się w drugim etapie; jest to krótki, kilkuminutowy masaż oparty na technikach masażu klasycznego;
  2. masaż opierający się na technikach rozcierania, ugniatania lub oklepywania; do fizjoterapeuty należy wybór, którą technikę i z jaką intensywnością warto wykonać w przypadku danego pacjenta; ten etap odbywa się na napiętym mięśniu; masaż izometryczny prowadzi do skurczu mięśnia – im jest on silniejszy, tym lepiej; etap drugi składa się z 10 powtórzeń (zaś 1 powtórzenie składa się z napięcia i rozluźnienia); można wykonywać wówczas wibracje lub delikatne wstrząsanie;
  3. krótki masaż, mający na celu uspokojenie i wyciszenie; opiera się na wykonywaniu technik rozluźniających, zapożyczonych z masażu klasycznego.

Analizując poszczególne etapy masażu izometrycznego nietrudno dostrzec w nim analogie do klasycznego treningu – również rozpoczyna się on rozgrzewką, etapem właściwym oraz zakończeniem, wyciszeniem i uspokojenie