Masaż relaksacyjny – odprężenie dla spracowanych

Masaż to jedna z najstarszych technik odprężających organizm. Stymulacja sprawnymi ruchami dłońmi fizjoterapeuty pozwala oddziaływać nie tylko na skórę, lecz także na tkankę łączną, tłuszczową, mięśnie, ścięgna czy więzadła. W jakim celu wykonuje się masaż relaksacyjny? Jakie jego właściwości decydują o tym, że niektórzy traktują go jak masaż odchudzający? Jakie korzyści dla organizmu z niego płyną? Z którymi technikami masażu możesz się spotkać?

masaż relaksacyjny

 

Masaż relaksacyjny – po co się go wykonuje?

Głównym zadaniem zabiegu jest relaksacja osoby masowanej i uzyskanie harmonii – zarówno w psychicznej, duchowej jak i na fizycznej płaszczyźnie.  Chwyty oraz tempo masażu relaksacyjnego dopasowuje się indywidualnie do każdego pacjenta. Szereg korzyści, jakie niesie ze sobą masaż relaksacyjny powodują, że warto po niego sięgać raz na jakiś czas. Do zalet tej formy odprężenia zalicza się przede wszystkim działanie antydepresyjne, zniwelowanie uczucia rozdrażnienia, zmęczenia oraz poprawę samopoczucia. Masaż relaksacyjny jest świetny dla osób zabieganych i zapracowanych, które skutki ciągłego napięcia i stresu odczuwają na własnym ciele. Rejonem, który najbardziej cierpi na skutek takiego stylu życia są mięśnie karku. W przypadku osób mających pracę siedzącą, zarówno tych przed ekranem komputera, jak i za kierownicą, może pojawić się problem tzw. protrakcji, czyli nadmiernego wysunięcia głowy do przodu. To typowa pozycja przyjmowana przy pracy przy komputerze czy jeździe samochodem. W perspektywie długofalowej może prowadzić do zniesienia (wypłaszczenia) lordozy szyjnej. Zjawisku temu towarzyszą przewlekłe bóle kręgosłupa na odcinku szyjnym, bóle barków, karku i ramion, a także uczucie stale napiętych mięśni. Po wielu latach konsekwencją siedzącego trybu życia może być nawet uszkodzenie krążków międzykręgowych lub też ograniczenia ruchów głowy. Masaż relaksacyjny, wykonywany z odpowiednią częstotliwością, może ułatwić rozluźnienie mięśni i pozbycie się bolesnych napięć okolicy szyi, barków i ramion.

 

W przypadku jakich pacjentów polecany jest zabieg?

 Celem zabiegu jest odprężenie, uspokojenie, wyciszenie, odnowienie sił witalnych, a także poprawa ogólnego samopoczucia. Zabieg polecany jest osobom przepracowanym, spiętym, zmagającym się ze stresem, nerwicą oraz bezsennością. Masaż relaksacyjny jest ponadto zalecany osobom znajdującym się na diecie redukcyjnej, walczącym z nadwagą lub otyłością. Określany jest czasem jako masaż odchudzający. Odpowiednio wykonany masaż poprawia przemianę materii, przyspiesza trawienie, dzięki czemu wspomaga odchudzanie. Olejki pochodzenia naturalnego są bezpieczne w użyciu i mają dobroczynny wpływ na skórę. W trakcie masowania ciała olejki wnikają w głębsze warstwy skóry.

 

Jakie rezultaty daje masaż relaksacyjny?

 Do efektów masażu relaksacyjnego należą:

– zmniejszenie pobudliwości nerwowo mięśniowej,

– zmniejszenie bólu,

– zmniejszenie niepokoju, nerwowości,

– zwiększenie wydzielania endorfin i poprawa samopoczucia,

– wygładzenie i nawilżenie skóry,

– poprawa przemiany materii (masaż odchudzający),

– działanie detoksykacyjne,

– poprawa estetyki skóry,

– podniesienie samopoczucia.

techniki masazu

 

Popularne techniki masażu relaksacyjnego

 Wśród najczęściej wykorzystywanych technik masażu relaksacyjnego znajduje się: głaskanie, ugniatanie, uciskanie, rozcieranie i roztrząsanie. Charakterystyczne dla tej formy masażu są powolne, symetryczne i głębokie ruchy, które mają za zadanie zmniejszyć napięcie mięśniowe i zniwelować nadpobudliwość zakończeń nerwowych. Fizjoterapeuta używa całych dłoni, ale również samych opuszków do zrelaksowania pacjenta. W trakcie masażu relaksacyjnego stosowane są olejki – zazwyczaj masażyści sięgają po olejek ylang-ylang, lawendowy, sandałowy czy różany.