Bark jako fenomen biomechaniczny

Staw barkowy określany również jako po prostu bark to w rzeczywistości kompleks 5 stawów: 3 anatomicznych i 2 funkcjonalnych, które współdziałając pozwalają na tak obszerny ruch. Kompleks barkowy tworzą zatem: ramię, łopatka, obojczyk wraz z mostkiem, a także ściana klatki piersiowej. „Bark” to staw „mięśniowy” tzn., że to właśnie ich odpowiedniej koordynacji i wzajemnemu balansowi zawdzięczamy jego stabilność i prawidłowe funkcjonowanie. Funkcje tą przypisuje się zwłaszcza 4 mięśniom tworzącym stożek rotatorów: m. nadgrzebieniowy, m. podgrzebieniowy, m. obły mniejszy i m. podłopatkowy, poza nimi ważną rolę pełnią głowa długa m. bicepsa i m. naramienny.

Zgięcie ani odwiedzenie ramienia powyżej 60-70° nie byłoby możliwe bez udziału łopatki a mianowicie jej ślizgu po ścianie żeber. Stosunek ilości ruchu ramienia do łopatki w trakcie zgięcia wynosi 2:1.

W sportach takich jak: siatkówka, piłka ręczna, tenis, pływanie itp. ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania i prewencji kontuzji/urazów ma technika uderzenia/rzutu zwłaszcza odległość ręki od osi barku.

Z powodu dolegliwości związanych z bólem okolicy ramienia lekarzy na całym świecie odwiedza 1-2% populacji rocznie. Przyczyną może być dyskineza ramienno-łopatkowa tzn. zachwianie bilansu mięśniowego bądź zespół ciasnoty podbarkowej (impingement syndrome) gdzie dochodzi do zapalenia kaletki podbarkowej i w efekcie do uszkodzenia mięśni stożka rotatorów, a zwłaszcza nadgrzebieniowego. Dojść może do niego pierwotnie z powodu przeciążeń związanych z nieodpowiednią techniką pracy/sportu bądź wtórnie ze względu na długie unieruchomienie w następstwie urazu. Bóle obejmujące tą okolicę należy różnicować z innymi przyczynami którymi mogą być kręgosłup szyjny i/lub piersiowy (tzw. brachialgia) lub układu krążeniowo-oddechowego.

Kolejnym częstym problemem jest niestabilność, głównie przednia (95%) do której dochodzi na skutek namnażających się urazów bądź jednorazowego zwichnięcia barku. Problem ten związany jest z rozciągnięciem przednich struktur stabilizujących i uszkodzenia obrąbka stawowego, który pogłębia panewkę. W przypadku uszkodzenia części przednio-dolnej mówimy o uszkodzeniu typu Bankarta zaś w przypadku uszkodzenia części przednio górnej o typie SLAP gdzie dodatkowo uszkodzeniu ulega ścięgno głowy długiej bicepsa. Poza wymienionymi pozostaje wiele ich modyfikacji a także problem niestabilności tylnej.
Nie leczone zwichnięcie/niestabilność barku może prowadzić do zwichnięcia nawykowego i w efekcie postępujących zmian zwyrodnieniowych. Ogromna rolę pełni w tym wypadku fizjoterapia połączona z odpowiednim treningiem sensomotorycznym jest w stanie przywrócić odpowiednią stabilizację i kontrolę, a dzięki dobrze dobranym technikom tkanek miękkich i terapii manualnej rozluźnić nieprawidłowo działające mięśnie i punkty spustowe zwiększając zakres ruchu.

W niektórych cięższych przypadkach, którym towarzyszą zmiany strukturalne i są oporne na leczenie zachowawcze niezbędne okazuje się leczenie operacyjne obecnie głównie metodą artroskopową. Polega ona na drobnych nacięciach i wprowadzeniu do stawu narzędzi optycznych i naprawczych umożliwających zeszycie i/lub rekonstrukcję danych struktur.

Dobra diagnoza poparta rehabilitacją wykorzystująca nowoczesne techniki i metody jest w stanie przywrócić przywrócić fizjologiczne działanie kompleksu barkowego niwelując ból jak i znacznie przyśpieszyć i co najważniejsze ukierunkować procesy regeneracyjne na właściwy tor.

Rehabilitację możemy włącząć już w trakcie unieruchomienia np. orteza/temblak/gips co jest kluczowe ze względu na zmiany towarzyszące unieruchomieniu, a zwłaszcza procesy zarostowe torebki stawowej znacznie opóźniające leczenie nawet do 2 lat.
Jeśli miałeś kontuzję barku, jesteś po zabiegu i nie wiesz co dalej robić bądź odczuwasz dolegliwości bólowe w trakcie aktywności, pracy, hobby, zadzwoń bądź napisz do nas, a wykwalifikowani terapeuci z naszego zespołu udzielą Ci porady.

Chcesz wiedzieć więcej? Zadzwoń lub napisz.

Postaramy się rozwiać wątpliwości oraz zaplanować leczenie .