Co to jest taping i dlaczego powinniśmy go stosować? Jak naklejać plastry?

Mięśnie człowieka intensywnie pracują każdego dnia, nie tylko, gdy uprawiamy sport czy ciężko pracujemy fizycznie. Odpowiadają za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, wprawiają ciało w ruch, jak również biorą udział w pracy układu krwionośnego i limfatycznego. Ból mięśni jest uczuciem znanym prawdopodobnie każdemu, zaś szczególnie często doskwiera sportowcom i osobom bardzo aktywnym fizycznie. Jednym ze sposobów (obecnie bardzo popularnym i chętnie wykorzystywanym) na poradzenie sobie z przykrymi dolegliwościami jest taping. Czym jest ta metoda i dlaczego warto naklejać plastry?

taping - lekarz nakleja plastry

Co to jest taping?

Taping, inaczej zwany plastrowaniem, jest metodą stosowaną w fizjoterapii, która polega na naklejeniu elastycznej taśmy na określone partie ciała, w celu poprawy funkcji tkanek oraz układów fizjologicznych naszego organizmu. Zazwyczaj stosuje się go pomiędzy wizytami u fizjoterapeuty w celu utrzymania oraz podniesienia efektów terapeutycznych, a także na czas danego wydarzenia wymagającego wzmożonej aktywności fizycznej, jak trening lub mecz.

Czym są plastry do tapingu?

Czym w zasadzie jest tape, który umieszcza się na ciele pacjenta? Taśmy do kinesiotapingu pod względem grubości, ciężaru oraz elastyczności (do 130-140%) imitują ludzką skórę. Jest on także wodoodporny oraz przepuszcza powietrze, dzięki czemu skóra pod naklejonym tape’em oddycha. Przyklejony w odpowiedni sposób plaster unosi skórę i poprawia przepływ krwi, a co się z tym wiąże przyspiesza proces regeneracji. Plaster pomaga odciążyć bolące mięśnie i ułożyć je w odpowiedni sposób, a także wpływa na zmniejszenie ich zmęczenia i redukuje stany zapalne.

Kinesiotaping – kiedy szczególnie warto po niego sięgnąć?

Taping cieszy się ogromną popularnością wśród sportowców, gdyż pozwala w szybki sposób zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz skutki przebytych kontuzji. Warto jednak zauważyć, że ta metoda jest skuteczna w przypadku bardzo wielu schorzeń. Między innymi:

  • wad kręgosłupa,
  • naderwaniach i uszkodzeniach mięśni oraz różnego rodzaju urazach mechanicznych, powstałych między innymi wskutek intensywnego treningu,
  • w terapii punktów spustowych,
  • wadach postawy,
  • zwyrodnieniach stawów,
  • dolegliwości bólowych w obrębie szyi i barków,
  • skręceniach stawów (np. kostki, kolan czy łokci).

Dlaczego warto stosować taping?

Możemy znaleźć szeroki wachlarz korzyści wynikających ze stosowania kinesiotapingu, takich jak:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • stabilizacja danej okolicy,
  • obniżenie nadmiernego napięcia mięśni,
  • wspomaganie mięśni, ścięgien i więzadeł,
  • zmniejszenie obrzęku,
  • uwalnianie uwięzionych płynów w tkankach,
  • poprawa przepływu krwi i limfy,
  • mobilizacja powięzi, a w efekcie poprawa zakresu ruchu.

Jak stosować taping?

Naklejone na skórę plastry do tapingu można trzymać do kilku dni, oczywiście nie ma żadnych przeciwskazań do zmoczenia okolicy oklejonej należy jedynie pamiętać, aby odpowiednio odsączyć miejsce zmoczone, osuszyć ręcznikiem papierowym i nie suszyć suszarką. Naturalne wyschnięcie  taśmy jest najlepsze. Tape zmniejsza, obniża swoje działanie po każdym namoczeniu, lecz nie zanika ono zupełnie. Informacja idąca do receptorów skóry poprzez drażnienie ich taśmą jest zachowana.  Taka aplikacja może utrzymywać się na ciele nawet do 7 dni, pod warunkiem, że jest prawidłowo założona. Zdejmowanie taśm należy wykonywać powoli, odrywając je kawałek po kawałku zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Wilgotna skóra jest bardziej elastyczna i rozluźniona, dlatego szczególnie zaleca się usuwanie tapów zaraz po kąpieli.

Aplikacje tapingu bardzo spójnie działają z  odpowiednio ukierunkowaną i spersonalizowaną fizjoterapią. Należy pamiętać że sam taping nie leczy, a jedynie zmniejsza uczucie bólu i chwilowo odciąża nadwerężone mięśnie. Stosowany w połączeniu z rehabilitacją wzmacnia jej pożądane efekty.

 

Opracował: Adam Gapczyński – fizjoterapeuta