Bóle głowy w praktyce fizjoterapeuty

Bóle głowy są częstą dolegliwością, z którą wielu pacjentów walczy za pomocą łatwo dostępnych i chwytliwie reklamowanych środków farmakologicznych. Wybór takiego sposobu radzenia sobie z tym problemem, zamiast zgłoszenia się do świadomego lekarza lub fizjoterapeuty, niepotrzebnie obciąża organizm szkodliwymi metabolitami leków, zwiększając ryzyko niekorzystnych incydentów.

 

Bóle głowy – podział i charakterystyka

Aktualnie w literaturze specjalistycznej wyróżnia się ponad 250 rodzajów bólów głowy. Przyjmując jako kryterium ich przyczynę, można w uproszczeniu podzielić je na:

1) pierwotne – wśród których wyróżniamy napięciowy ból głowy (aż 75% przypadków!), naczyniowe bóle głowy (23%) oraz ból neurogenny (zaledwie 1%);
2) wtórne.

Napięciowy ból głowy zwykle spowodowany jest dysfunkcjami szeroko pojmowanego narządu ruchu, a szczególnie tkanek miękkich, które dobrze reagują na terapię manualną. Występują kilka razy w tygodniu, najczęściej wieczorem po wysiłku lub w sytuacjach stresogennych. Mają charakter uciskowy, tępy. Zazwyczaj towarzyszą im dolegliwości ze strony szyjnego odcinka kręgosłupa.

Naczyniowe bóle głowy o charakterze ostrym występują stosunkowo rzadko, około 1-2 razy w miesiącu. Ich czas trwania może przedłużać się nawet do kilku dni. Najczęściej zajmuje lewą lub prawą połowę głowy. Objawami towarzyszącymi mogą być: wymioty, nudności, światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięk. Ból ten może być indukowany spożywaniem określonych posiłków (np. czekolada, tłuste ryby), jak też używkami, w szczególności paleniem tytoniu oraz – w mniejszym stopniu – alkoholem. Niektóre doniesienia naukowe wskazują na korelację z cyklem menstruacyjnym. Sposoby na ból głowy w tym konkretnym przypadku wymagają współpracy z lekarzem oraz dietetykiem, aby przyniosły oczekiwane rezultaty.

Ból neurogenny wynika z ucisku nerwów obwodowych lub uszkodzeń tkanki nerwowej, często związanych z cukrzycą, niedoborem witamin z grupy B oraz infekcjami. Ma charakter strzelający, niejednokrotnie z uczuciem „przebiegania prądu”. Epizody są krótkie, ale bardzo intensywne. W numerycznej skali natężenia ból określany jest nawet jako 10/10. Zapoczątkowują je gwałtowne zmiany temperatury lub ciśnienia, wzmożone napięcie mięśniowe, rzadziej ruch. Często pomocna jest ochrona nerwów przed bodźcem drażniącym, np. szalik zawinięty wokół szyi czy gruba czapka obejmująca uszy.

Bóle o charakterze wtórnym rozwijają się na przestrzeni kilku dni, a nawet tygodni. Dolegliwości zwiększają się z czasem. Sposoby na ból głowy tego rodzaju nie uwzględniają  farmakoterapii lekami bez recepty, gdyż nie wykazują zadowalającej skuteczności. Jeśli bólom towarzyszą zaburzenia mowy, świadomości, nasilona utrata równowagi czy sztywność karku wskazana jest niezwłoczna konsultacja w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Sposoby na ból głowy a fizjoterapia

W Orthofit staramy się odnaleźć przyczynę tych dolegliwości i odpowiednio pokierować Pacjentem. Jeżeli jest to potrzeba fizjoterapeutyczna, to realizujemy ją. Jeżeli konieczna jest pomoc lekarza specjalisty, to wysyłamy Pacjenta na konsultacje do naszego lekarza specjalisty.

W praktyce fizjoterapeutycznej szczególną uwagę zwracamy na
ustawienie głowy i barków. Często pozycja wymuszona (na przykład źle zaaranżowanym środowiskiem pracy) jest przyczyną przeciążenia. Stąd jej korekta jest dla nas priorytetowa.

Sposoby na ból głowy stosowane przez naszych fizjoterapeutów uwzględniają punkty maksymalnie bolesne i punkty spustowe, dające ból promieniujący w okolicę głowy oraz w obrębie karku i szyi. Nieprawidłowe wzorce ruchowe zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia bólów głowy o charakterze napięciowym.

Współpraca z dietetykiem i ze specjalistami pozwala na trafną diagnozę oraz efektywną terapię bólów głowy wszelkiego pochodzenia.

Zapraszamy
Zespół OF