Bóle głowy w praktyce fizjoterapeuty

Ból głowy jest częstą dolegliwością, z którą wielu pacjentów walczy za pomocą łatwo dostępnych i chwytliwie reklamowanych środków farmakologicznych. Wybór takiego sposobu radzenia sobie z tym problemem, zamiast zgłoszenia się do świadomego lekarza lub fizjoterapeuty niepotrzebnie obciąża organizm szkodliwymi metabolitami leków zwiększając ryzyko niekorzystnych incydentów.

Aktualnie w literaturze specjalistycznej wyróżnia się ponad 250 rodzajów bólów głowy. Przyjmując jako kryterium ich przyczynę można je w uproszczeniu podzielić na:

1) pierwotne; wśród których wyróżniamy bóle napięciowe (aż 75% przypadków!), bóle naczyniowe (23%) oraz bóle neurogenne (zaledwie 1%)
2) wtórne

Bóle napięciowe zwykle spowodowane są dysfunkcjami szeroko pojmowanego narządu ruchu, a szczególnie tkanek miękkich, które dobrze reagują na terapię manualną. Występują kilka razy w tygodniu, najczęściej wieczorem po wysiłku lub w sytuacjach stresogennych. Mają charakter uciskowy, tępy; zazwyczaj towarzyszą im dolegliwości ze strony szyjnego odcinka kręgosłupa.

Ból naczyniowy o charakterze ostrym występuje stosunkowo rzadko, około 1-2 razy w miesiącu. Jego czas trwania może przedłużać się nawet do kilku dni. Najczęściej zajmuje lewą lub prawą połowę głowy. Objawami towarzyszącymi mogą być: wymioty, nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięk. Ból ten może być indukowany spożywaniem określonych posiłków (np. czekolada, tłuste ryby), jak też używkami, w szczególności paleniem tytoniu oraz w mniejszym stopniu alkoholem. Niektóre doniesienia naukowe wskazują na korelację z cyklem menstruacyjnym. Wymaga współpracy z lekarzem oraz dietetykiem.

Bóle neurogenne wynikają z ucisku nerwów obwodowych lub uszkodzeń tkanki nerwowej często związanych z cukrzycą, niedoborem witamin z grupy B, infekcjami. Mają charakter strzelający, niejednokrotnie z uczuciem „przebiegania prądu”. Epizody są krótkie, ale bardzo intensywne, w numerycznej skali natężenia ból określany jest nawet jako 10/10. Zapoczątkowują je gwałtowne zmiany temperatury lub ciśnienia, wzmożone napięcie mięśniowe, rzadziej ruch. Często pomocna jest ochrona nerwów przed bodźcem drażniącym; np. szalik zawinięty wokół szyi, gruba czapka obejmująca uszy.

Bóle o charakterze wtórnym rozwijają się na przestrzeni kilku dni, a nawet tygodni. Dolegliwości zwiększają się z czasem. Oporne na farmakoterapię lekami bez recepty. Jeśli bólom towarzyszą zaburzenia mowy, świadomości, nasilone utraty równowagi, sztywność karku wskazana jest niezwłoczna konsultacja w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

W Orthofit staramy się odnaleźć przyczynę tych dolegliwości i odpowiednio pokierować Pacjentem. Jeżeli jest to potrzeba fizjoterapeutyczna to realizujemy ją, jeżeli konieczna jest pomoc lekarza specjalisty to wysyłamy na konsultacje do naszego lekarza specjalisty.

W praktyce fizjoterapeutycznej szczególną uwagę zwracamy na:
ustawienie głowy i barków- często pozycja wymuszona np. źle zaaranżowanym środowiskiem pracy jest przyczyną przeciążenia; stąd jej korekta jest dla nas priorytetowa

Punkty maksymalnie bolesne i punkty spustowe dające ból promieniujący w okolice głowy w obrębie karku, szyi
Fizjologiczną ruchomość kompleksu barkowego, odcinka szyjnego kręgosłupa oraz klatki piersiowej wraz z przeponą, których nieprawidłowe wzorce ruchowe zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia bólów głowy o charakterze napięciowym.

Współpraca z dietetykiem i ze specjalistami pozwala na trafną diagnozę oraz efektywną terapię bólów głowy wszelkiego pochodzenia.

Zapraszamy
Zespół OF